The winners of the various competitions in 2016 Techfest:

  • Digipaint
    1st prize : DPS, Kolar - Khushi Golhani (3)
    2nd prize : IES - Gourav Singh Malviya (4)
    3rd prize : Billabong - Sanvi Baranwal (4)
  • Mac Scratch
    1st prize : TSVS - Ishmeet Wadhwa (4), Samarth Raghuwanshi (5)
    2nd prize : Billabong - Aahish Vijaywargiya (4), Pranav Goyal (5), Aishwarya Solanki (4)
    3rd prize : TSVS - Siddhant Srivastava (5), Rhythm Choudhary (5)
  • Fun with Kudo
    1st prize : TSVS - Aryan Singh (5), Druv Gupta (5)
    2nd prize : TSVS - Arko Bhattacharya (6), Aryan Chug (5)
    3rd prize : SPS, Saket Nagar - Rohan K Jha (5), Kanishk S Rajput (6)
  • Digi Wiz Junior
    1st prize : DPS Kolar - Rishabh Khotari (6), Yashas Shende (7), Devansh Baveja (8), Anurag Chittawar (8) 2nd prize : SPS Saket Nagar - Daksh Dhavle (6), Soumil Singh (8), Aditya Shrivastava (7), Shivish Shukla (8)
    3rd prize : TSVS - Paritosh Purohit (8), Sarvansh Jain (8), Saatvik Pradhan (7), Ojasw Tiwari (6)
    4th prize : SPS Rohit Nagar - Anurag Mishra (8), Kivalya J Hundekari (7), Vansh Choudha (7), Tanish A Kadam (7)
  • Digi Wiz Senior
    1st prize : DPS Neelbad - Nischay Shopurkar (12), Ayush Saxsena (11), Sujay Ghose (10), Ajitesh Mohan (10)
    2nd prize : TSVS - Sanidhya Rai (12), Somya Swain (10), Paurush Punyasheel (10), Siddhant Singh (9)
    3rd prize : SPS, Saket Nagar - Mehul V Chanda (9), Divyansh Kulshreshtha (9), Viral Gupta (11), Kanishk (10)
    4th prize : DPS Kolar - Kshitij Nigam (11), Raghav Swaroop Verma (11), Shobit Das (10), N. V. Lohitya (9)
  • Weave the Web
    1st prize : Billabong - Kunal Chandiramani (8), Aditya Das (9), Abhigyan Tiwari (9)
    2nd prize : TSVS - Pranjal Jain (12), Prince John (11), Shivansh Jain (9)
    3rd prize : SPS, Saket Nagar - Dhruv Mehta (10), Harshit Verma (10)
  • Treasure Hunt
    1st prize : DPS, Neelbad - Arnav Gupta (11), Sarthak Mital (11), Kanishk Awasthi (10), Sparsh Berry (10)
    2nd prize : DPS, Kolar - Manikya Sahai (11), Priyanshu Asthana (10), Devesh Banwani (11), Parthsarthi Verma (8)
    3rd prize : Shree Bhawans Bharti - Harsh Dhamaniya (11), Yash Keshwani (12), Prayag Mishra (10), Anany Anuragi (10)
    4th prize : Peoples Public School - Harshdeep Singh (9), Ajeet Dangi (10), Aasim Akhtar (11), Syed Sheeraj Ali (12)
  • Digital Story Telling
    1st prize : SPS Saket Nagar - Pranjali (8), Vaishnavi (8)
    2nd prize : TSVS - Kandim Parekh (8), Tilak Sharma (8)
    3rd prize : SPS, Rohit Nagar - Anakta Tukaram Prabhu (7), Medhansh Jain (7)

The Quiz Competitions were conducted by the Quiz Master Mr. Raghu Pandey, Founder- iMature.in & Author of the book - "Become an iMature Student".